Viime vuonna Janakkalan tonttikaupassa päästiin tavoitteeseen, mutta rantatonteista haaveileville myydään ainakin toistaiseksi ei-oota Neljännes myydyistä tonteista on yrityskäyttöön. Rantatonttien kysyntä ylittää tarjonnan jatkuvasti.
Mallinkaistenjärvi keväisessä ilta-auringossa. Alueen kaavaluonnos on herättänyt keskustelua jo vuosia, sillä alue on alusperin osoitettu retkeily- ja virkistysalueeksi. Kuva: Ella Nurmi
Sanna-Katja Pohjalahti
16.3. 7:00
Vuoden 2021 aikana Janakkalan kunta on myynyt yhteensä kaksikymmentä tonttia. Määrä on sama, kuin mikä vuoden talousarvioon oli asetettu tavoitteeksi.
”Myydyistä tonteista viisi on yritystontteja ja loput omakotirakentamista varten”, kertoo kunnan maankäyttöpäällikkö Piia Tuokko .
Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä