Janakkalan Janan Ykköspesis järjestää 5. toukokuuta firmapesisturnauksen. Järjestelyistä vastaava Anna-Maija Haltia kertoo, että vastaavaa tapahtumaa ei ole muutamaan vuoteen järjestetty, mutta nyt perinnettä halutaan taas herättää henkiin.
Mukaan voivat ilmoittautua yritysten työntekijöistä kootut joukkueet mutta yhtä hyvin myös kaveriporukat. Turnauksen areenana toimii Kansanpuiston kenttä Turengissa.
Kyse on ”höntsäpesiksestä” eli aikaisempaa kokemusta ei tarvita. Haltia uskoo, että monella on lajista mukavia muistoja koulun liikuntatunneilta. Turnauksessa mennään hauskanpito edellä.
”Aika usein tulee keskusteluissa esille, että pitkään työelämässä olevat ihmiset haluaisivat päästä kokeilemaan tällaisia lajeja, kuten pesäpalloa, mutta siihen ei ole tilaisuuksia”, Haltia sanoo.
”Jana on järjestänyt esimerkiksi ladypesistä ja kuntopesistä. Tässäkin ajatuksena on saada ihmisiä kokeilemaan tätä kansallispeliämme”, Haltia lisää.
Haltia toteaa, että yhdeksällä pelaajalla pystyy pelaamaan, mutta ihanteellinen joukkueen koko olisi 10–12 pelaajaa.
”Tämä on hyvä mahdollisuus tehdä yhdessä yritysten työntekijöiden tai yhteistyökumppaneiden kesken. Vaikka nimi on firmapesis, voi joukkueen koota yhtä hyvin kaveriporukasta”, Haltia sanoo.
Joukkueelta ei tarvitse löytyä välineitä tai varusteita.
”Meiltä saa ihan kaiken. Myös joukkueenjohtaja löytyy seuran puolesta, jos sellaista kaivataan”, Haltia lupaa.
Turnaus saadaan pystyyn 4–6 joukkueella. Jokainen joukkue pääsee päivän aikana pelaamaan 2–3 ottelua.
Ilmoittautumiset tulee tehdä 31. maaliskuuta mennessä. Osallistuminen on maksullista. Turnauksen voittaja saa pääasiassa mainetta ja kunniaa, mutta Haltia lupaa, että jonkinlainen yllätyspalkintokin on luvassa.