Äänestä kuntauudistuksesta
Mikä on Janakkalan kunnan tulevaisuus? Äänestä. Äänestys löytyy www.janakkalansanomat.fi etusivulta, kysymys kulmilta.
Mikä on Janakkalan kunnan tulevaisuus? Äänestä. Äänestys löytyy www.janakkalansanomat.fi etusivulta, kysymys kulmilta.
Mielestänä olisi välttämätöntä liittyä Hämeenlinnaan. Tervakoski voisikin luonnollisesti liittyä Riihimäkeen. Haluaisinkin ennen seuraavia kuntavaaleja saada selvän kannan eri valtuutetuilta kuntaliitoksesta. Julkisesti esille tuotu kanta olisi avointa meitä äänestäjiä kohtaan. Ehdotan myös " kansanäänestystä" t.neuvoa antavaa äänestystä kuntalaisilta kuntaliitos asiasta. Yksinkertaisesti kysyttäisiin jaa vai ei.Kielteinen kanta kun on ollut niin voimakkaasti esillä. Päättäjät ei hevin haluaisi luopua vallasta.Ministeri Virkkuselle täydet pisteet mahtavasta tavasta hoitaa tehtäviään! Oikuttelevalla puuhastelulla ja jalan polkemisella ei mitään rakenneta.Suuressa on voimaa!!
Meillä on tuossa pohjoisempana hyvä esimerkki jossa nuo kolmevuotta sitten liitetyt kunnan ovat menettäneet palvelunsa.
Sairaudenhoito on vielä huonommalla tolalla ja odotusajat pidempiä esim, lääkärille kuin Janakkalassa.
Ja kun otatte selvää huomaatte etä sitä velkaakin on ihan kunnioitettvasti, enemmän henkeäkohden kuin täällä. Eli suurhämeenlinna elää velaksi ja etsii vain maksumiehiä.
Hauskinta ja hirveintä tuossa kuntauudistuksessa on kun luette sen laskukone kädessä että sillä ei enisijaisesti ole tarkoituskaan taata palveluja.
Vaan diktaatoorinen enemmistö valtuustopaikoissa kokoomukselle uusissa suurkunnissa, eli kokoomuksen komentoon yli 2/3 osaa suomalaisista.
Hieman sdp,lle ja muille ei käytännössä mitään ei ainakaan niinpaljoa että sillä olisi poliittisen päätöksenteon kannalta mitään merkitystä.
Janakkalalla ei ole mitään reaalista mahdollisuutta toimia itsenäisenä kuntana, koska julkisen sektorin taloudellinen pohja on pettänyt. Nyt julkishallinto kuluttaa vuodessanoin 2500 euroa henkilöä kohti velaksi. Politikot ja johtavat virkamiehet jakavat esimerkiksi nelihenkiselle perheelle 10000 euroa kulutusvaraa, jonka he joutuvat tulevaisuudessa maksamaan. Kukahan on malksullinen.....politikot vai kuntalaiset, jotka maksavat politikkojen uudelleen valinnan velkarahalla.
Sakari Lehto
Jako on ehdottomasti hyvä asia - loppuisi se Tervakosken sortaminen. Muutama kymmene vuotta sitten Turenki ja Tervakoski olivat saman kokoiset kylät. Sitten alkoi Turengin kehittäminen ja Tervakoski jätettiin lähes omilleen. Riihimäki on tervalaisille asiointi ja työssäkäyntialue - ei Turenki eikä Hämeenlinna.
Hyvänä esimerkkinä retuperälle jätetyistä asioista on esimerkiksi kulkuyhteys etelästä Tammirantaan. Nyt kaikki liikenne pakkaa kolmostieltä onnetonta polkua pitkin Koivusillantielle. ATontteja ei kaavoiteta, yritystoimintaa ei hankita, lista on pitkä.
Tervalainen
Hyvä idea, Tervakoski Riihimäkeen ja Turenki Hämeenlinnaan.
Loppuu se iankaikkinen Tervakosken ja Turengin välinen vääntö.
Arska Tervasta
Janakkalassa tarvitaan ja myös osataan käyttää asiallisesti omat rahat. Niitä ei pidä antaa Hämeenlinnan loputtomiin kannattamattomiin innovatioihin, joista ympäristö ei hyödy mitään. Suurkunta ei edes voi pysyä kunnolla selvillä periferian ihmisten tarpeista, sanomattakaan että niistä huolehdittaisiin kohtuullisessa määrin.
Piti äsken käydä Tiiriössä. Matkalla siinä moottoritien siltojen välillä juntta jyskytti voimallisesti rahaa suon pohjalle, johon se myös jää.
Ei anneta periksi.
Moision huuhkajat
Ministeri Virkkusen 'virkamiestyöryhmän' esitys ei pohjaudu mihinkään realismiin mistään suunnasta.
Se on kuin haulikolla olisi ammuttu erivärisiä hauleja kaukaa edes tähtäämättä kartalle.
Ei yksiköiden yhdistäminen pelkästä yhdistämisen ilosta ole järkevää.
Ei ole myöskään järkevää yhdistää toimivia omillaantoimeentulevia pieniä yksiköitä 'kunnat', yhdeksi suuremmaksi ei omillaan toimeentulevaksi 'kannattamattomaksi' yksiköksi.
Kuntaremonttia varmaan tarvitaan mutta nyt esitelty muoto on jo lähtökohdiltaan niin realisminvastainen että pistää miettimään mitä sillä oikeasti ajetaan takaa.
Sillä esimerkiksi tanskassa, ranskassa ja sveitsissä on paljon pieniä kuntia myös asukasmäärältään.
Miksi? Koska he ovat pitäneet kiinni siitä että kaikki palvelut tulevat halvemmiksi ja paremmin hoidetuksi lähellä asiakasta.
Siihenasti kuin kuntaremontin lähtökohdat ja motiivit saadaan kohdalleen. Ja kun emme ole tuossa kuntakentässä yksin, ehdotankin kaikille olkaamme Janakkalalaisia niinkauan kuin mahdollista.
Ja mikäli Virkkusen sanat eiliseltä 'ei pakko kuin ääritapauksissa' pitävät paikkansa, saamme luultavasti olla Janakkalalaisia vielä kauan.
t. Pekka
Yleensä kuntauudistuksesta saadaan suuret säästöt kun voidaan turhat päällekkäiset virat lopettaa.
Nykyisestä kunnantalosta saadaan hyvät tilat vaikka nuorille, ettei tarvitse kauppojen nurkilla pyöriskellä.
Lisäksi saadaan Turenkilaisillekin jäähallin käyttöaikeus samalla rahalla mitä maksavat nyt Hämeenlinnalaiset. Tervakoskelaiset ovat jo pitkään kuuluneet Riihimäen takousalueseen, joten antaa mennä vaan.
Nykyinen Turenkilainen, kohta kaupunkilainen.
Ohjeet: Voit kommentoida juttua kirjautumatta palveluun. Ylläpitäjä varaa oikeuden poistaa asiattomat ja lainvastaiset kommentit.


Jos me janakkalaiset, tulemme ominemme toimeen, kuin aikoinaan Kivennavan kerjäläinen ja emme tarvitse apua mistään suunnasta, niin siitä vaan. Se tiedetään, että valtionavut eivät lisäänny, koska valtiolla ei ole varoja. Ja kaikenlisäksi emme näytä muistavan sitä, että se valtio on yhtä me itse. ei ole olemassa mitään yliluonnollista valtion "rahakirstua" vaan valtionvarat ja velat löytyy sieltä omasta rahapussista. Me suomalaiset muodostetaan suomen valtio. Tämä tuntuu olevan meille vanhoille jäärille vaikea paikka, tulevaisuus on nuorten ja hehän sen tulevaisuuden kanssa joutuvat elämään. Janakkalan luottamuselimissä on henkilöitä, jotka eivät ymmärrä siirtyä syrjään ikänsä puolesta. Siis kannatan yhdistymistä.
Ilmoita asiaton kommentti