Ryöstelijät jäivät kiinni Linnatuulen valvontakamerakuvista
Loppilainen kolmekymppinen mies ja Vantaalla osoitettaan pitävä vähän yli kaksikymppinen mies, joita epäillään useisiin varkauksiin, vangittiin Hämeenlinnan käräjäoikeudessa.
Miehet ovat kuljeskelleet kuukauden aikana läpi Suomen ja poikkeilleet kaupoissa. Miesten bravuuri ovat kauppojen takahuoneet, joissa on avoimia kassakaappeja. Saalistakin on kertynyt useita tuhansia euroja. Toisinaan miehet ovat takahuoneesta kanniskelleet mukanaan laatikoittain tupakkaa. Tällaisia keikkoja miehet ovat tehtailleet kymmenkunta.
Lopulta he viime viikon lauantaina saapuivat Kanta-Hämeeseen ja Linnatuuleen, silloin mukana oli kolmaskin mies. Kaksi miestä järjesti myyjälle mielenkiintoa ja kolmas luikerteli maitokaapista purkkien välistä takahuoneeseen. Avoin kassakaappi ja rahat menivät taskuun.
Poliisi tunnisti kuvista loppilaisen miehen, joten hänen luo tuli asiaa. Koko kolmikko löytyi maanantaina loppilaismiehen tuvilta ja kiikutettiin poliisilaitokselle. Porukan nuorin vapautettiin, mutta kaksi jäi selvittelemään tekosiaan tutkintavankeudessa.
Kanta-Hämeen poliisi muistuttaa yrittäjiä pitämään setelit säpillisessä kaapissa.



näppäriä poikia, tai oli ainakin mukana omenavarkaan housut kun niihin mahtui tuo kassakaappikin.Rahaa toki minunkin taskuihin,mutta ei juma kassakaappi kyllä arvelluttaa?T:Johtaja Porista.
Ilmoita asiaton kommentti