Joulumieli saapuu laulaen koteihin
- Matleena Käppi, Minttu Moller, Jenita Lahti ja Jutta Järvenpää laulavat ja Eemeli Heikkinen säestää cajonrummulla, kun nuoret tuovat joulumielen kotioville. Seurakunnan livejoululaulukortti on oiva tapa muistaa ystävää.
Janakkalan seurakunnan isosista ja isoskoulutuksessa olevista koottu joukko laulaa tänäkin vuonna joulutunnelman koteihin. Laulavia joulutervehdyksiä eli livejoululaulukortteja välitetään jo kolmatta kertaa Turenkiin ja Tervakoskelle.
Laulutervehdyksen voi tilata ystävänsä iloksi kuka tahansa ja kortin antaja voi valita ovella esitettävän joululaulun. Vaihtoehtoja on noin puolen tusinaa, joista vuosi sitten suurimman suosion saivat En etsi valtaa loistoa, Tulkoon joulu ja Jouluyön hymni.
– On ollut tosi kiva juttu lähteä ilahduttamaan ihmisiä ja välittää terveiset laulun muodossa, Matleena Käppi kertoo.
– Osa kortin saajista on ollut ovella liikuttuneena kyyneleet silmissä, ja niin on ollut minullakin vähän herkempänä ihmisenä, Jutta Järvenpää säestää.
Ilahtuneet ilmeet ja antamisen ilo saavat Matleenan ja Jutan lisäksi myös Minttu Mollerin, Jenita Lahden ja Eemeli Heikkisen mukaan jo toista kertaa. Tärkeintä ei ole laulutaito, vaan ilahduttamisen tuottama hyvä mieli.
Viime vuonna pirtistä pirttiin kierteli noin 20 laulajan ja pienen rytmiryhmän muodostama joukkio. Vastaanotto kotiovilla oli todella myönteistä ja ilmeet vaihtelivat iloisista yllättyneisiin.
– Ainut vaikeus oli, että kaikkia paikkoja ei meinattu löytää. Välillä oli myös haastetta saada koko porukka mahtumaan ahtaisiin rappukäytäviin, laulajat raportoivat.
20 pakkasasteessa sormet, varpaat ja äänijänteet olivat koetuksella, joten tänä vuonna kierrokselle suunnataan lämpimissä kamppeissa sekä termarien ja kurkkupastillien kera.
– Joissain paikoissa oli myös niin pimeää, että lauloimme kappaleita kännykän valoissa, Jutta Järvenpää nauraa.
Nuoriso-ohjaaja Petri Hurme luonnehtiikin viimevuotista kierrosta vuoden cooleimmaksi keikaksi, jossa kitaratkaan eivät tahtoneet pysyä vireessä.
– Mitään karsintaa meillä ei ole koskaan ollut, vaan kaikki halukkaat pääsevät aina mukaan laulamaan.
Tervehdyksen lisäksi vastaanottajalle jää muistoksi kortti. Livejoululaulun hinta on 8 euroa ja sen tuotto ohjataan Suomen Lähetysseuran kautta Janakkalan seurakunnan kummikohteeseen Tansanian Ilembulaan.
– Tuotto käytetään Aids-orpojen tukikeskuksen lastenkodin elinolojen parantamiseen, Hurme kertoo. Pyydämme aina kortinostajaa ilmoittamaan asiasta etukäteen saajalle, jotta tavoittaisimme kierroksella kaikki.
Joululaulukorttien myynti alkaa Turengin seurakuntatoimistossa maanantaina 28.11. Niitä voi ostaa myös Turengin lähetysmyyjäisistä perjantaina 25.11. Lauluterveiset ja kortit välitetään saajilleen Turengissa tiistaina 13.12 ja Tervakoskella torstaina 15.12 kello 18 alkaen.


